poniedziałek, 9 lipca 2012

Historia jednego romansu 


      Chris Greenhalgh jest brytyjskim pisarzem, nauczycielem, scenarzystą, poetą, który stworzył poruszającą książkę o gwałtownym i burzliwym romansie Coco Chanel i Igora Strawińskiego. Jego praca zaowocowała również napisaniem scenariuszu na podstawie książki.
     Lata 20 w Paryżu, coraz więcej rosyjskich arystokratów ucieka ze swojego kraju pogrążonego w rewolucji. Jednym z nich jest Igor Strawiński. Jest on kompozytorem i świetnym pianistą, dodatkowo łamiącym konwenanse mężem Katarzyny( była jego kuzynką, pobrali się mimo sprzeciwu rodziny i rozporządzenia cara). Są małżeństwem mającym czworo dzieci, a dodatkowo losy tułaczy łączą ich coraz bardziej. Ta sielanka małżeńska niestety zostaje zakłócona przez pojawienie się Coco, która była mecenasem sztuki i postanowiła wesprzeć biednego muzyka. Zaprasza go do swojej willi pod Paryżem wraz z całą rodziną, aby mógł tworzyć.
       Właśnie tam rozgrywają się zdarzenia w upalne lato, które dla jednych jest pełne miłości, a dla innych pełne łez i zgryzoty. Coco i Igor nawiązują romans mimo tego iż on ma liczną rodzinę, a jego małżonka cierpi na suchoty i znajduje się z nimi pod jednym dachem. Niestety letnie zauroczenie nie trwa długo, gdyż życiowe decyzje, inne wartości oraz spojrzenie na wspólną przyszłość dwojga kochanków jest zupełnie inne. Czy ta miłość miała szansę przetrwać i przerodzić się w coś trwałego, tego nie wiemy, ale autor sugeruję, że iskra zażyłości, wzajemnego szacunku i admiracji dla pracy artystycznej między nimi pozostała do końca życia. A Coco umierając patrzyła na ikonę podarowaną jej właśnie przez Igora.
     Historia tego romansu opowiedziana jest w sposób bardzo subtelny, z użyciem pięknych opisów i czarującej prezentacji świata przez opis dźwięków. Nie tylko mamy możliwość doświadczania emocji oraz obserwowania myśli głównej pary bohaterów, ale również mamy możliwość dostrzeżenia uczuć i przemyśleń zdradzanej żony, która z powodu choroby jest przykuta do łóżka na długie miesiące. Jesteśmy również światkami rodzącej się między nimi rywalizacji i niechęci, gdyż pochodzą z tak różniących od siebie kulturowo, poglądowo kręgów społecznych. Jest to niesamowita wycieczka w głąb ludzkich myśli, uczuć i emocji i czy można mówić tu o zwycięzcach lub przegranych, raczej nie. Możemy mówić o wzbogaceniu doświadczeń oraz o przetestowaniu swojego systemu wartości.
       Niesamowicie jest spojrzeć na dwie przeciwstawne osobowości Coco i Katarzyny. Te tak dwie różne kobiety odnajdują we wnętrzu siebie siłę, aby pokonać przeciwności losu i stawić im czoło. Coco pochodząca z nizin społecznych wdarła się na salony szturmem i uzyskała taką niezależność, o której dobrze wychowane panny nawet nie śniły. Stała się właścicielką sklepów i kreatorką mody oraz wylansowała swój zapach, który do tej pory jest noszony przez wiele pań. Katarzyna dobrze wychowana arystokratka, która wyszła za mąż bardzo młodo musi stawić czoła wygnaniu z kraju, brakowi pieniędzy, gdyż ich majątek pożarła rewolucja, a co jest dla niej największym ciosem to zdrada ukochanego mężczyzny. Znajduje ona w sobie siłę, aby od niego odejść i z małą sumą pieniędzy, wyprowadzić się wraz z dziećmi z domu „mecenaski”. Zadziwiający jest również fakt, że potrafi podziękować kobiecie, która zabrała jej męża, za wsparcie finansowe, którego od niej doświadczyła i dostrzec jej pozytywne cechy jako kobiety niezależnej.
Książka jest ciekawym studium emocji i uczuć i będzie prawdziwym kąskiem dla tych, którzy są fanami ponadczasowej kreatorki mody Coco Chanel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz