poniedziałek, 9 lipca 2012

Siła strachu 


Oliver Potzsch „Córka kata”
    Autorem książki jest Oliver Potzsch, pochodzący ze sławnej w Niemczech w XVII i XVIII wieku rodziny katów. Historia rodziny i znalezione dokumenty, książki oraz zdjęcia stały się kanwą do napisania kryminału historycznego pod tytułem „Córka kata”. Jest to luźno połączona z rzeczywistością historia o kacie Jakubie Kuiselu, który jest postacią autentyczną oraz zdarzeniach, które rozegrały się w małym miasteczku Schongau, które są fikcyjne.
    Miasteczko Schongau jest cichym i niezbyt dobrze prosperującym ośrodkiem handlowym od czasów wojny trzydziestoletniej. Jednakże ludzie żyją w zgodzie i harmonii powoli gromadząc swój kapitał, niestety jest to tylko pozorna sielanka, która bardzo szybko zostaje zakłócona przez odnalezienie zwłok 12-letniego chłopca w nurtach rzeki. Wyłowione z rzeki ciało jest oznaczone tajemniczym znakiem- znakiem czarownic oraz dziecko zostało zasztyletowane, czyli padło ofiarą mordu rytualnego. W tym momencie ojciec chłopca rzuca podejrzenie na miejscową akuszerkę, która jako kobieta mądra i znająca się na leczeniu i ziołach jest podejrzana o dokonanie tak makabrycznego czynu. W obronie Marty staje kat, który nie może zrozumieć jak osoba pomagająca dzieciom i ich matkom przeżyć poród mogłaby dopuścić się takiego czynu. Niestety w mieście zostają znalezione kolejne zwłoki z takim samym znakiem, mimo że akuszerka znajduje się w więzieniu pod czujnym okiem strażników. Jednak mieszkańcy są przekonani iż to ona jest sprawcą tych wszystkich czynów, gdyż jest czarownicą i jej kochanek diabeł jej pomaga. Od tego momentu strach jak wąż ogarnia powoli coraz większe rzesze ludzi i doprowadza ich na granice histerii. Motłoch jest żądny krwi i żadne racjonalne tłumaczenia do niego nie docierają, chce zabić czarownicę i zakończyć pasmo nieszczęść spadających na miasteczko.
      Historia wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do momentu ujawnienia zbrodniarza. Powoli coraz więcej elementów odkrywanych praz kata i syna lokalnego medyka staje się widocznych i układa się w logiczną całość, ale nie jest to ważne dla ludzi, których żądza krwi i trwoga zmuszają do czynów bardzo haniebnych. Autor ukazał mechanizmy jakimi rządzi się prosty lud i jak łatwo ludzie inteligentniejsi i sprytniejsi mogą manipulować rozhisteryzowanym tłumem. W jaki sposób władza i pieniądze oślepiają bogatych i pozwalają im na dokonywanie czynów, które są moralnie złe i jak determinacja i siła jednego człowieka aby przeciwstawić się reszcie może wpłynąć na całą społeczność.
Książka jest godna polecenia dla tych wszystkich, którzy lubią tajemnice, łamigłówki oraz dreszczyk emocji. Dodatkowym plusem utworu jest przedstawienie realiów XVII wiecznego miasta oraz fakt, że postacie nie są zaprezentowane jednostronnie i ludzkie emocje oraz panika i narastający strach tłumu są wyczuwalne na kartach tej książki. Zdecydowanie warto przeczytać, aby samemu poczuć ten dreszczyk i zobaczyć jak mała iskierka- rzucone w gniewie oskarżenie może zapalić całe miasto i je pochłonąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz