poniedziałek, 9 lipca 2012

Tropem czerwonego kamienia 

Ta recenzja bierze udział w konkursie serwisu Zbrodnia w bibliotece tu
    Historia stworzona przez rodzeństwo Anne i Siergieja jest kryminałem opowiadającym przygody trójki młodych ludzi. Autorzy, którzy mają już na koncie około 40 prac nie są z zawodu pisarzami . Siergiej jest inżynierem energetykiem, którego pasją jest archeologia a Anna jest dziennikarką i zdecydowaną fanką skoków spadochronowych. W prezentowanej książce mamy okazje bliżej zapoznać się z pasją Anny, której bohaterowie są również zapalonymi spadochroniarzami.
    „Wycieczka na tamten świat” rozpoczyna się bardzo niewinnie od prezentacji trójki młodych ludzi. Pięknej i ponętnej Tani Sadownikowej, która pracuje w zagranicznej agencji reklamowej i jest wytrawną spadochroniarką. Dimitrij Połujanow, który jest dziennikarzem oczekującym na swój materiał życia oraz Iwana Starycha „Bystrzaka” niezwykle utalentowanego i genialnego karciarza. Ci młodzi ludzie nigdy się ze sobą nie spotkali jednak los chciał inaczej i skrzyżował ich drogi na moskiewskim lotnisku. Od tego momentu zaczyna się cała historia, której siłą napędowa jest jeden mały czerwony kamień o ogromnej wartości z długą i bardzo krwawa historią.
    Gdy w samolocie, którym leci trójka bohaterów, Tani i Dima na skoki spadochronowe, Iwan, aby dokonać zemsty i odebrać kamień, następuje pożar i rozstrzelnienie kabiny cała trójka zostaje wciągnięta w mizernie skonstruowaną intrygę przez Iwana . Niestety nie przewidział on wszystkich sytuacji, które mogą go zaskoczyć podczas lotu. Gdy samolot gwałtownie traci wysokość Iwan wypada z niego ale z pomocą idzie mu dwójka naszych bohaterów, którzy mają przy sobie spadochrony i wraz za nim wyskakują z samolotu. I tak zaczyna się seria podejrzeń policji, która uważa ich za grupę młodych terrorystów, a gangsterzy są przekonani, że to właśnie oni są odpowiedzialni za kradzież małej przesyłki, w której był kamyczek wart miliony. Nasi bohaterowie nie tracą jednak ducha i od razu postanawiają uciec z Rosji za granicę. Jakkolwiek plan może i słuszny jednak realizacja jest bardzo skomplikowana i wymagająca, kiedy cały czas ma się świadomość, że jest się ściganym.
     Autorzy bardzo sprawnie opisują świat skorumpowanej Rosji, gdzie odpowiednia łapówka potrafi otworzyć wszystkie drzwi. Plusem jest ciekawy opis rosyjskiej prowincji, która pozostaje daleko w tyle za szybko rozwijająca się Moskwą. Niestety jak dla mnie akcja była zbyt wolna i czuło się to , że autorzy nie pozwolą swoim głównym bohaterom ucierpieć i na pewno to młodzi ludzie będą triumfować . Książka dla tych, którzy leniwie chcą spędzić popołudnie wiedząc, że nic groźnego nie stanie się trójce przyjaciół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz