wtorek, 31 lipca 2012

Wątpliwości

  "Dwunastu gniewnych ludzi " oryginalny tytuł " 12 angry men"
                              Film z 1957 roku

Główny bohater: Sędzia przysięgły numer 8 - Henry Fonda

   Film opowiada historie procesu, a dokładniej rozmowy między ławnikami, którzy mają zadecydować o życiu bądź śmierci nastolatka. Sprawa dotyczy morderstwa, którego miał się dopuścić nastolatek na swoim ojcu. Narzędziem zbrodni jest nóż, oskarżenie ma 2 naocznych świadków, wszystkie dowody wskazują na to iż chłopak faktycznie w gniewie postanowił rozprawić się z rodzicem. O tych wszystkich faktach dowiadujemy się z rozmowy sędziów przysięgłych.
    W pierwszym ujęciu przedstawione jest głosowanie. 11 sędziów jest przekonanych, że chłopak jest winny tylko jeden jest przeciw. Wszyscy są wstrząśnięci jak tak można postąpić, przecież wszystko wyraźnie wskazuje na to kto zabił. Jednak sędzia numer 8 jest wyjątkowo uparty i twierdzi, że skoro mają zadecydować o życiu i śmierci to należy to chociaż przedyskutować. Sędziowie zaczynają widzieć niedociągnięcia, które wystąpiły podczas procesu. Podczas dyskusji zostaje ukazane jak łatwo jest zmanipulować ludzi i jak mocno jesteśmy przekonani o swoich racjach. Dopiero omawianie poszczególnych dowodów oraz konfrontacja ich z rzeczywistością ukazuje ich banalność.


     Film jest oparty głównie na doskonałej grze aktorskiej, gdyż cała akcja dzieje się w jednym pomieszczeniu i widzimy tylko tytułowych 12 gniewnych ludzi. Podczas dyskusji ujawniają się prawdziwe zapatrywania poszczególnych osób, uprzedzenia. Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć ten film powinien nastawić się na intelektualną dysputę i niesamowity minimalizm scenografii.
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz