poniedziałek, 16 lipca 2012

Wspomnienia o matce

Sean Hepburn Ferrer "Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji"

   Od lat jestem wielką fanką gry aktorskiej Audrey Hepburn. "Śniadanie u Tiffaniego" , "Zabawna buzia" czy "Rzymskie wakacje" oglądałam i  oglądam z prawdziwą przyjemnością. Audrey stała się dla wielu kobiet symbolem szyku, elegancji oraz ogromnej kultury osobistej. Ostatnio trafiłam na biografię napisaną przez jej syna. Sięgając po tę pozycję zastanawiałam się w jaki sposób zapamiętał ją jej pierwszy syn i co z jej życia postanowi ujawnić. Po przeczytaniu książki okazało się, że Sean jest bardzo lojalnym i kochającym dzieckiem. Każde zdanie, każde słowo jest wyważone i myślę że zostało przeanalizowane kilka razy zanim zostało opublikowane.
    Sean nie spojrzał na swoją matkę z dystansem tylko z miłością i oddaniem, które wyrosło z ich wspólnego życia. Czytając jego słowa czuje się w każdym z nich prawdziwe oddanie i chęć przedstawienia matki taką jaką była- nie wielką gwiazdą, ale kochającą matką, wierną przyjaciółką, ambasadorką dobrej woli, dostrzegającą cierpienie i krzywdy tych najmniejszych. Nie znajdziemy tu górnolotnych sformułowań i nadymanych zachwytów, ale szczere i zwykłe życie, które prowadziła Audrey i jej synowie. 
     Książka jest podzielona na 7 rozdziałów, każdy z nich porusza  jeden z etapów w jej życiu, nie są to jednak bardzo szczegółowe opisy. Od samego początku autor podkreśla, że jego matka miała jedną tajemnice a był nią smutek, który towarzyszył jej przez całe życie. Na jej losie odcisnęła swoje piętno wojna, która spowodowała niedożywienie, odarła ją z marzeń. Dodatkowo  brak ojca, który odszedł od rodziny jak była małą dziewczynką spowodował "głód uczuć". Ten brak miłości ojcowskiej próbowała zrekompensować sobie w późniejszym życiu, niestety nie było to  w pełni możliwe. Przez długie lata Audrey intensywnie ćwiczyła aby zostać baletnicą nawet podczas wojny chodziła na zajęcia. Nie zrealizowała tego największego ze swoich marzeń, ale dzięki temu mogliśmy cieszyć się jej wspaniałą grą aktorską.
     Autor przedstawia jej relacje z różnymi ludźmi wskazując jak wiele znaczył dla niej człowiek. Niezależnie czy był on bogaty, czy biedny, czy pracował dla niej, czy też ona pracowała dla niego. Jakość relacji międzyludzkich była dla niej bardzo ważna, odnosiła się do wszystkich z szacunkiem i chętnie niosła pomoc słabszym i potrzebującym. Intensywnie zaangażowała się w działalność UNICEF-u. Jej nagła choroba i śmierć była dużym ciosem dla rodziny i znajomych.
      Audrey Hepburn nie tylko była świetną aktorką ale przede wszystkim była cudownym człowiekiem o czym świadczy niegasnąca popularność. Jest jedną z niewielu aktorek, które nie wywoływały skandali aby zyskać rozgłos. Z zaprezentowanej biografii wyłania się obraz oddanej matki, która poświęcała dużo czasu swoim dzieciom, lojalnej przyjaciółki, zawsze kulturalnej i taktownej. Dużym plusem tej pozycji jest niesamowita ilość zdjęć zarówno oficjalnych jak i prywatnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz