poniedziałek, 6 sierpnia 2012

O człowieku

       Na kilkudziesięcu stronach  swojej nowelki " Myszy i ludzie" John Steinbek zawarł bardzo wiele treści i zagadnień, które dotyczą człowieka i jego życia. Utwór ten jest bardzo poruszający, wstrząsający i nie można przejść obok niego obojętnie. 
       Głównymi bohaterami są Lennie Small i George Milton, którzy przemierzają Amerykę w poszukiwaniu pracy, są oni  pracownikami sezonowymi. Lennie i George to dwa przeciwieństwa i pod względem fizycznym i psychicznym. Lennie jest postawnym mężczyzną o wielkiej sile fizycznej, jest też lekko upośledzony i ma specyficzne hobby bardzo lubi głaskać wszystkie miękkie rzeczy. To jego dziwne przyzwyczajenie często wpędzało ich w tarapaty i tym razem na nowej farmie nie będzie inaczej. George to zwinny i sprytny mężczyzna zajął się Lenniem, który jest jego najlepszym przyjacielem. Razem przemierzają kraj i starają się o pracę, dach nad głową i jedzenie. Łączy ich nie tylko przyjaźń, ale również wielkie marzenie- posiadanie małej farmy, na której będą mogli spokojnie żyć bez strachu o przyszłość. Do spełnienia marzenia potrzebne są pieniądze i te chcą zdobyć na farmie Curley'a. Syn właściciela okazuje się być wyjątkowo złośliwym, zadziornym i bezmyślnym człowiekiem od samego początku nie lubiącym Lenniego za to, że jest potężnych rozmiarów. Cały czas stara się wejść w konflikt z mężczyzną i w końcu mu się to udaje. Po przegranej walce w bardzo kompromitujący sposób jest jeszcze bardziej zły i szuka pretekstu, aby pozbyć się pracowników. Małżonka Curley'a jest nieustanną iskrą konfliktów między nim a pozostałymi pracownikami. Jest to jedyna kobieta na farmie, oraz jedyna osoba w utworze, która nie ma swojego imienia. Zostało w ten sposób ukazane jak niską pozycje społeczną ma ona na farmie. A tak jak wszyscy ma ona swoje marzenia, pragnienia niestety musi się podporządkować mężowi i życiu na farmie. Jeszcze niższą pozycję ma czarnoskóry pracownik, który nie może mieszkać z pozostałymi mężczyznami, tylko musi mieć osobne miejsce w stajni.
       Historia dzieje się w latach 30 ubiegłego stulecia w czasach, gdy o pracę było bardzo ciężko, a prace sezonowe na farmach były bardzo popularne. Ludzie są bardzo pesymistycznie nastawieni, Wielki Kryzys, brak perspektyw, brak podstawowych środków do życia zmienił ich spojrzenie na świat. Na tym tle para naszych bohaterów bardzo się wyróżnia, gdyż w tych beznadziejnych czasach każdy dbał tylko o siebie. Przyjaźń Lenniego i Georga wzbudza powszechny szacunek, ciekawość oraz w pewnym stopniu zazdrość. 
         Życie na farmie płynie powoli i naznaczone jest ciężką pracą. Monotonie przerywa pewne zdarzenie, którego sprawcą jest Lennie. Zaczęło się dość niewinnie od posiadania szczeniaczka, który jest bardzo malutki i ma mięciutką sierść. Niestety niezręczność olbrzyma doprowadziła do śmierci stworzonka i w ten sam sposób zoszostała uśmiercona kobieta. W tym momencie zaczyna się dramat Lenniego i Georga, którzy muszą się zmierzyć z rzeczywistością. George podejmie bardzo trudną decyzję, która zaważy na jego późniejszym życiu a będzie największym poświęceniem. 

           Historia ta porusza wiele zagadnień dotyczących człowieka i jego egzystencji. Autor poruszył zagadnienie rasizmu, przemocy, straconych złudzeń, przyjaźni. Jest to prawdziwe małe arcydzieło obok którego nie można przejść obojętnie. Utwór ten zapada w pamięć i za każdym razem może być odkrywany na nowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz