środa, 26 marca 2014

O pisarzu... " Zapiski ze złego roku" J.M. Coetzee

        Właśnie skończyłam czytać książkę J.M. Coetzee " Zapiski ze złego roku". Jest to tak obszerna pojęciowo i stylistycznie książka, że krótka recenzja nie jest w stanie oddać wielowymiarowości tej pozycji.
         Książka przedstawia losy starszego pisarza (dżentelmena w każdym calu, człowieka  z ugruntowanymi poglądami), młodej dziewczyny Anyi ( Filipinki, która wiele w życiu przeszła, ale ciągle zachowuje optymizm) i jej chłopaka Alana (maklera, twardo stąpającego po ziemi). Bohaterowie wchodzą ze sobą w interakcje i dzięki temu możemy obserwować ścieranie się poglądów, weryfikować własne wyobrażenia, doświdczyć różnych punktów widzenia. 
          "Zapiski ze złego roku" podzielone są na dwie części. Pierwsza z nich nosi tytuł " Stanowecze poglądy  12 września 2005- 31 maja 2006" , druga znacznie mniejsza część to " Zapisków część druga". Książka podzielona jest również na trzy narracje, pierwsza z nich to poglądy pisarza, który pisze na zamówienie niemieckiej firmy. Druga narracja to odczucia Anyi, jej opinie i poglądy, które powstają w zetknięciu z poglądami Seniora C ( tak nazywa pisarza), opis sytuacji, w których się z nim spotyka, jej spostrzeżenia i uwagi. Trzecia  narracja to poglądy, osądy jej chłopaka Alana, z którym rozmawia na temat tekstów starszego autora. Dzięki temu ułożeniu tekstu możemy obserować bohaterów i ich reakcje na zapiski starszego pana, "widzimy" polemikę i zaciętość z jaką Alan reaguje na opinie Seniora C. Obserwujemy Anye jak rewiduje swoje poglądy i  wybory życiowe. Każdą  z narracji można czytać jako oddzielną całość i będzie ona miała sens jednak przeczytanie całości daje nam właściwy ogląd stworzonego świata. Wszystkie trzy narracje tworzą jedną spójną całość, wszystkie wydarzenia, wypowiedziane opinie są osadzone w określonym kontekście i w nim dopiero mogą być w pełni interpretowane. Dzięki temu możemy doświadczyć ścierania się starych poglądów Seniora C z poglądami młodego żądnego pieniędzy Alana, a buforem i odborcą tych dwóch światów jest  Anya. To właśnie ona jest łączniczką pomiędzy tak odmiennymi światami. To jej seksualność przyciąga mężczyzn i każe im rywalizować na polu intelektualnych dysput. 
           Książka jest wyzwaniem do podjęcia wysiłku intelektualnego i zmusza nas do rozważenia otaczającej nas rzeczywistości. Którą z dróg wybierzemy, który z bohaterów stanie nam się bliski, czy podzielimy ich poglądy, czy będą one tylko początkiem naszych osobistych przemyśleń? Książkę można czytać i interpretować na bardzo wiele sposóbów. Na pewno jeszce do niej wrócę, bo jest to pozycja warta ponownego przeczytania i rozważenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz