niedziela, 29 marca 2015

Ciemna strona duszy

A.S.A. Harrison " W cieniu" książka zafascynowała mnie od pierwszych stron. Mimo że już w pierwszych zdaniach dowiadujemy się jakie będzie zakończenie to przez kilka godzin wszystkie moje obowiązki zeszły na drugi plan. Książka podzielona jest na dwie części "Ona i On" i "Ona" opowiada historię pewnego związku, który jest w trakcie rozpadu. 
         Jodi, główna bohaterka, jest piękną kobietą, która spełnia się jako psycholog i żona Todda. Przez wiele lat tworzą idealnie dopasowaną całość. Na powierzchni wszystko wygląda cudownie, ich wspólny dom jest starannie urządzony, kolacja jest zawsze świetnie przygotowana, partnerzy dają sobie swobodę i czas na realizacje własnych pasji. Jodi jest wspaniałomyślna i dobroduszna potrafi wybaczyć wszystkie winny swojemu partnerowi, ale czy to jest prawdziwy obraz bohaterki?
       Jodi jako psycholog zgłębiła różne sztuki analizy psychologicznej, więc jej podejście do związku powinno być bardzo wyważone i takie się wydaje. W miarę rozwijania się akcji okazuje się, że nie jest tak do końca Jodi pozwala Toddowi na przelotne romanse mimo że jest to dla niej bolesne. Na zewnątrz nie daje nic po sobie poznać lecz dopuszcza się małych złośliwości w stosunku do niego ( a to wyrzuca mu telefon do jeziora, a to chowa klucze).  Przez lata ich związek trwa właśnie w takiej perfekcyjnej ułudzie. Codzienność jest spokojna i poukładana wszystko toczy się jednakowym rytmem, jest ułożone. Aż do dnia kiedy Todd postanawia odejść do młodszej kochanki.
       Todd jest mężczyzną, który zwraca na siebie uwagę, zawsze miły i czarujący, obsypujący kobiety komplementami. Jest zawsze zauważony w towarzystwie, jest również mężczyzną, który spełnia swoje marzenia i staje się coraz majętniejszym człowiekiem. Jego romanse są tylko przelotnymi przygodami, ciekawymi odskoczniami  od poukładanego życia z Jodi. W wieku czterdziestu lat zaczyna przechodzić kryzys, jest zniechęcony do wszystkiego, marzy o dziecku i przekazaniu swojej wiedzy następcy. Jodi nie zgadza się na potomka, różnymi sposobami stara się odwrócić uwagę Todda od tego tematu, daje mu czas na uporanie się ze swoimi problemami i ... psa. W czasie swojego kryzysu Todd nawiązuje romans z bardzo młodą dziewczyną, córką swego najlepszego kolegi. Związek ukoronowany jest poczęciem nowego życia.
           Gdy  kochanka Todda- Natasha, informuje go, że zostanie ojcem ten wpada w panikę. Mimo licznych obietnic, że chce być z Natashą nie jest w stanie zrezygnować z Jodi. Jego żona też nie wyobraża sobie takiego końca ich związku. Jednak niemożliwe staje się możliwe i w końcu Todd odchodzi do kochanki. W tym momencie sprawy komplikują się dla Jodi, gdyż nigdy nie była oficjalnie żoną Todda i nic jej się z jego majątku nie należy. Musi uporać się nie tylko z bólem rozstania, ale również z brakiem pieniędzy na własne utrzymanie.
            Dlaczego Jodi zdecydowała się na zlecenie morderstwa? Co skłoniło ją do takiej decyzji? Czy tylko  chodziło o dobra materialne? Jak będzie mogła żyć ze świadomością takiej zbrodni? Jakie jeszcze tajemnice z przeszłości skrywa ta kobieta? Książka jest bardzo ciekawie napisana, w  doskonały sposób przedstawia myślenie kobiety i mężczyzny ich postrzeganie zdarzeń i ich interpretacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz