Films

W sieci kłamstwa

"Niewiniątka" oryginalny tytuł "Children's hour"  
Data produkcji :1961 
Główni bohaterowie:
                    Karen Wright ( Audrey Hepburn)
                    Martha Dobie ( Shirley MacLaine)
                   Dr Joe Cardin ( James Gardner)
       


Film powstał na podstawie sztuki z roku 1934 napisanej przez Lillina Hellman. Dramat oparty był na prawdziwych wydarzeniach z 1810, które miał miejsce w Szkocji. Uczennica oskarżyła dwie nauczycielki o romans. Sztuka wystawiona na Broadway zyskała ogromne uznanie i władze Nowego Yorku przymknęły oko na wątek homoseksualny. W tym czasie mowa o związkach homoseksualnych na scenie była zakazana.
   Jedna z uczennic, która jest rozpieszczona, złośliwa i uwielbia manipulować innymi zostaje ukarana za kolejną swoją psotę. W ramach zemsty postanawia uciec ze szkoły i przekonać swoją babcię, aby jej tam więcej nie wysyłała. Udaje jej się to zasiewając w starszej pani wątpliwość, co do relacji jakie panują między nauczycielkami. Swoje opowieść tworzy na podstawie jednego słowa "nienaturalne", które zostało użyte w kłótni pomiędzy ciotką i  Marthą. Starsza kobieta daje się przekonać i na tej podstawie zawiadamia wszystkich rodziców o sytuacji. Dziewczęta zostają zabrane ze szkoły, a kobiety zaczynają żyć w niesławie. 
    Karen jest zaręczona z dr Joe i mają się niedługo pobrać. Tylko on jeden wydaję się być nieprzekonany jednak z upływem czasu i w nim rodzą się wątpliwości. Niestety nauczycielki przegrywają sprawę w sądzie o zniesławienie a głównym zarzutem jest brak stawiennictwa się ciotki, która miała wyjaśnić użycie słowa "nienaturalny". Doktor Joe odchodzi od Karen, a Martha w rozpaczy wyznaje Karen swą miłość. Uświadamiając sobie, że przez te wszystkie lata kochała się potajemnie w swojej przyjaciółce ale bała się do tego przyznać. 
     Niedługo potem prawda wychodzi na jaw i okazuję się, że całe zdarzenie zostały wymyślone przez dziewczynkę. Niestety jest już za późno, plotka a następnie sprawa sądowa miała swoje przerażające konsekwencje.
    Film jest doskonałym dramatem ukazującym jak jedna potwarz może złamać życie kilku osób. Jak bardzo trzeba uważać na to, co się mówi i jak łatwo jest zmanipulować otoczenie.Ukazuje ludzką nietolerancję, chęć ratowania tylko siebie w kryzysowej sytuacji oraz przedstawia  zmaganie się z przeciwnościami losu, ludzką pogardą.
   W dramacie zabrakło scen z sądu, więc nie wiemy w jaki sposób zachowywały się nauczycieli oraz ich podopieczne podczas procesu. W starych filmach uwielbiam epatowanie grozą i strachem nieostentacyjnie i nachalnie jak w większości współczesnych filmów. Scena śmierci samobójczej jednej z bohaterek oraz scena pogrzebu są niezmiernie poruszające.

   
A tu zdjęcie współczesnej wersji filmu, której jeszcze nie widziałam. Ciekawe, czy lepsza od poprzedniej?
Wszystkie zdjęcia są pobrane z grafiki Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz